Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
 

Chs Black horse

Chov morčat

Rozmnožování

Pohlavní dospělost začíná už-u samce-v 8,-u samice-v 10 týdnech života! Ale nechat zabřeznout takto mladou samičku je velké riziko že samička bude mít zdravotní problémy. Ideální věk pro 1. zabřeznutí je 5-8 měsíců.

!!Nikdy ne později než 12 měsíců, samičce začínají srůstat chrupavčité pánevní kosti-mláďata by neprošla porodními cestami a uhynula při porodu i se samicí!!

Je také nutné aby měla samička dostatečnou váhu to je přibližně 700g. Samečka je nutné oddělit ještě před porodem, mláďatům nic neudělá ale až bude mít samička říji-2až15 hodin po produ- tak jí může znovu nakrýt a to by jejímu zdraví příliš neprospělo, proto by jste ji měli dát min. tříměsíční přestávku od porodu než se rozhodnete pro další nakrytí! Samec může připouštět prakticky celý život, samice může mít vrhy pouze do svých 4 let!

Říji u samičky poznáte, když bydlí s ostatními samičkami a chová se jako sameček: naskakuje na ostatní, vrní, přešlapuje... A nebo když jí dáte k samečkovi a nezačne ho kousat, stříkat na něj moč, cvakat zuby...

To že je samička těhotná poznáte až v druhém měsíci březosti kdy se začne pořádně kulatit a přibírat na váze. Někteří poznají nahmatáním kolik miminek je v bříšku ukryto. smiley Když samičce začnou cecíky jakoby otékat-zvětšují se, tvoří se v nich mateřské mléko- znamená to že už brzy budou miminka na světě, nejpozději do dvou týdnů. Samička před porodem často odpočívá, proto by jste ji měli brát do rukou pouze když je to nutné, měla by být stále v klidu-žádné převozy,koupání nebo jiné stresové situace!

Při porodu může zůstat samička s ostatními samičkami, které jí pomohou osušit miminka, porod by měla zvládnout sama! Samice sežere všechny plodové obaly a osuší miminka do sucha, můžete na ně sahat hned, ale né se snimi mazlíkovat jako s jejich rodiči! Miminka jsou dokonale osrstěná, mají zoubky-již vyměněné, mlíčňáky shodili už v bříšku-,pobíhají kolem maminky a schovávají se pod ní.

Miminka rostou velmi rychle, samečci ve věku tří týdnů si už nacvičují své sexuální chování na matce a sestrách-nakrýt by je ale neměli-takže oddělit od samice je ideální ve věku 4 týdnů to můžou i k novým majitelům pokud dosáhli váhy 250g!

 

Plemena morčat

Hladké

Hladké obyčejné (dříve též hladkosrsté obyčejné, nebo anglické hladké) je nejstarší a původní plemeno morčat chované v Evropě již od 16. století. Hladké morče má souměrně krátkou, hustou a rovnou srst nepřesahující délku 3 cm bez vírů nebo pěšinek. Srst by neměla být odstávající, zejména na lících.

 

Anglický crested

Anglický crested má srst stejnou jako hladké obyčejné morče, rovnou a krátkou nepřesahující délku 3 cm. Na čele má čelní vír - tzv. korunku. Korunka má mít střed umístěný na pomyslných spojnicích levé ucho-pravé oko a pravé ucho-levé oko. Střed korunky má být malý ve velikosti špendlíkové hlavičky a nesmí být zdvojený, nebo ubíhat do pěšinky. Žádné jiné víry ani pěšinky nejsou povoleny.

 

Americký crested

 

Americký crested má srst stejnou jako hladké obyčejné morče, rovnou a krátkou nepřesahující délku 3 cm. Na čele má čelní vír - tzv. korunku. Korunka má mít střed umístěný na pomyslných spojnicích levé ucho-pravé oko a pravé ucho-levé oko. Střed korunky má být malý ve velikosti špendlíkové hlavičky a nesmí být zdvojený, nebo ubíhat do pěšinky. Rozdíl oproti anglickému crestedu je v barvě korunky ta má být u amerického cresteda bílá a tak ostře kontrastovat s ostatní barvou srsti. Žádné jiné víry ani pěšinky nejsou povoleny.

 

 


Rozeta

Rozeta je charakteristická svými rozetkami (vírky), které jsou pravidelně rozloženy po celém těle. Každý vírek musí být kruhový, dostatečně velký a otevřený. Vychází z jednoho bodu, který není větší, než špendlíková hlavička. Nesmí být zdvojený či ubíhat do pěšinky. Rozeta má mít minimálně 8 rozet a to v následujícím rozložení: 4 rozety tvoří pás kolem těla (2 jsou na hřbetě z obou stran páteře a 2 jsou na bocích). Další 4 rozety jsou na zadní části těla (2 na kyčlích a 2 na zadečku morčete). Na čele mají rozetová morčata nepravý vírek, který zarůstá a chloupky rostlé dopředu tvoří ofinku. Žádoucím nadstandardem jsou rozetky nad nosem, nebývají však pravidlem. Na tvářích roste srst směrem dopředu. Mezi jednotlivými rozetami se tvoří hřebeny. Hřebeny mají být rovné, vzpřímené a pevné. Jsou umístěny takto: centrální hřeben podél páteře od límce na zadek, dva postranní hřebeny rovnoběžně s centrálním po každé straně, límcový hřeben přes ramena kolmo na centrální a zadní hřeben nad kyčlemi rovnoběžný s límcovým. Srst rozety je hrubší a není delší než 3,5cm.

imageimage

foto: Veronika Svobodová

Rex

Srst rexe je souměrně krátká a hustá, nepřesahující délku 3 cm. Je hrubá, krepovitá a roste kolmo od těla. V srsti nejsou žádné rozety (vírky) nebo pěšinky dělící srst. Struktura srsti rexe se dědí recesivně, gen kudrnatosti se označuje jako RG (rexgen).

 

Americký Teddy-US Teddy

Srst amerického teddy je souměrně krátká a hustá, nepřesahující délku 3 cm. Je hrubá, krepovitá a roste kolmo od těla. V srsti nejsou žádné rozety (vírky) nebo pěšinky dělící srst. Americký teddy je vzhledově totožný s anglickým rexem, rozdíl je pouze genetický. Struktura srsti amerického teddy se dědí recesivně, gen kudrnatosti se označuje jako ATG (americký-teddy-gen).

 

 

Sheltie

Šeltie má hladkou rovnou srst, která dorůstá do délky až 20 cm. Je hustá a lesklá. Narůstá od temene hlavy a za ušima spadá podél těla volně dolů. Srst na hlavě je kratší. Žádoucí je dlouhá srst na tvářích, které se říká licousy.
 

 

 Coronet

Coronet má hladkou rovnou srst, která dorůstá do délky až 20 cm. Je hustá a lesklá. Narůstá od temene hlavy a za ušima spadá podél těla volně dolů. Srst na hlavě je kratší. Žádoucí je dlouhá srst na tvářích, které se říká licousy. Na hlavě coroneta je čelní rozeta (korunka). Korunka je umístěna na průsečíku pomyslných os spojujících oko s protilehlým uchem. Rozeta je kulatá a dostatečně otevřená. Její střed není vetší, než špendlíková hlavička.

 

Peruánec

Peruánec má hladkou rovnou srst, která dorůstá do délky až 20 cm. Je hustá a lesklá. Na zádi (na každé kyčlích) má dvě rozety, proto srst roste obráceně od zádi k hlavě. Na čele je nepravá rozeta, který tvoří společně s obráceně rostlou dlouhou srstí ofinku. Této ofině se říká  „pony“. Na tvářích odstává delší srst dopředu (licousy).

imageimage

foto: Edita Vyorálková

Texel


Morče texel je svým rozložením srsti podobné sheltii. Nemá žádnou chocholku, ani vír, ani nic jiného. Srst na hlavičce je krátká, až na zádech roste do délky. Struktura srsti je však jiná. Kudrnatá. Srst je zpravidla hustší než u sheltie a dělá dojem hustší. Už i toto plemeno se vyskytuje ve všech barevných variacích i ve formě saténu.

imageimage

foto: Šárka Mašková

Merino


Morče merino má dlouhou kudrnatou srst s korunkou (vír na hlavičce). Jinak nemá vůbec žádné víry. Už se také vyskytuje i v saténové formě. Vyskytuje se ve všech barevných variacích. Stavbu těla by mělo mít stejnou jako všechny morčátka. Korunka by měla být velký, ale pěkně kulatá. Měla by být posazena jako by uprostřed čela, ale na hlavičce.

imageimage

foto: Šárka Mašková

Alpaka


Alpaka je téměř shodná s peruáncem. Má však jinou strukturu srsti, a to jako u texela a merino, kudrnatou srst. Na kyčlých má dvě rozety. Za hlavičkou má srst jakoby hozenou přes hlavu, což tvoří tzv. pony. Toto plemeno je u nás velice vzácné a je velice těžké vyšlechtit ho. Můžete si i koupit morče jako Alpaku, ale pak se Vám z něho vyklube mohér, která zatím není uznaný.

 

Skinny


Skinny morčátko je bezsrsté, jen na nose, uších nebo tlapkách se objevují poslední zbytky srsti. Tento druh byl vyšlechtěn v Kanadě, kde ve výzkumných laboratořích usilovali o bezsrsté morče. První morčata byla bílá s červenýma očima - albíni. Postupem času se mezi chovateli rozšířila a byla vyšlechtěna spousta dalších barevných variací. Celkově se dá říci že podmínky pro chov jsou přísnější a ve všem se musí dbát na vyšší opatrnost. Dědí se recesivne - spojením dvou skinny získáme skinny, spojením skinny a morčete se srstí, získáme normálně chlupaté morče s vlemi hrubou a kudrnatou srstí a co je hlavní, s možným genem.

 

Balwin


Baldwin se od skinny morčete liší jak vzhledově tak geneticky. Oproti skinny je celé holé. Tento druh vznikl v Americe v Kalifornii, kde ho chovatel Calor Miller získal křížením bílých crestedů. Spojením dvou Baldwin morčat získáme vždy bezsrstá Baldwin morčata - morčata se rodí zcela osrstěná a až postupem času svou srst ztrácí. Při spojení Baldwin s morčetem se srstí můžeme dostat morčata s genem.
Baldwini jsou u nás v ČR stále vzácní. Jejich chov se tu ale začíná rozšiřovat.
Můžeme se s nimi setkat i na výstavách. Hodnocení se zaměřuje hlavně na kůži a barvu. Na rozdíl od skinny se na jeho kůži tvoří vrásky, ty jsou velmi žádané a hodnotí se jako rys plemene, důležité jsou hlavně na hlavě a ramenou. Nikde po těle se nesmí vyskytovat chloupky, kromě vousků, chlupů na nártech a bradě.

 

Zálomek

Zálomek je přehlá kůže na boltci ucha.Jeho velikost je různá.Zálomek nijak nenarovnáte a morče s jedním zálomkem může i do chovu-musí mít druha bez zálomku-i na výstavy je ovšen stržen 1 bod.Když má morče 2 zálomky není vhodné pro chov ani na výstavy, ale může to být veliká ozdoba chovu jako mazlíček! Zálomek je kosmetická vada, dědí se i z dvojice bez zálomků.

 

TOPlist